Deze activiteit is afgelopen. De informatie op deze pagina kan verouderd zijn.
- van donderdag 2 mei 2024 tot en met zaterdag 4 januari 2025 -
Het Gemeentearchief Weert besteedt met de expositie '(On)Gezien: onbekend Weert in WO II' aandacht aan het dagelijks leven gedurende de periode (1939) 1940-1944. Sinds de capitulatie van Nederland op 14 mei 1940 heeft de Duitse bezetter het leven in Nederland en daarmee ook Weert bepaald.

In de tentoonstelling richten wij ons dit keer niet op het politieke of militaire verhaal of de bevrijding, maar juist het alledaagse leven in bezettingstijd.
Hoe moet het voor de inwoners zijn geweest; de dreiging van de oorlog, de mobilisatie, de angst, de plotselinge evacuaties, Duitse overname, gevechten, bominslagen en leven onder Duits juk?

Dit doen wij aan de hand van foto's, affiches en bekendmakingen in combinatie met verhalen uit het dagboek van Pierre Linssen, destijds gemeenteontvanger van Weert.
In zijn dagboek schrijft hij bijna dagelijks over belangrijke gebeurtenissen in de stad; zoals de voorbereidingen die er in Weert op het nadere onheil worden getroffen, de voor-mobilisatie, de aankomst van het 4e Grensbataljon, de capitulatie van het koninkrijk der Nederlanden op 14 mei 1940, de komst van Duitse troepen en de gevolgen voor de burgerbevolking, zoals angst, beperkingen en honger.
De foto's, affiches en bekendmakingen in combinatie met de verhalen van Pierre Linssen geven een unieke kijk op het dagelijks leven van de gewone Weertenaar in bezettingstijd.
Aan foto’s over de Tweede Wereldoorlog heeft het archief geen gebrek. Wie op de website van het Gemeentearchief bij de Digitale studiezaal

De foto's die gebruikt worden, komen uit twee unieke collecties van de fotografen Jan Biezenaar en de gebroeders Jozef en Jacques de Haan, en zijn (veelal) nog niet eerder vertoond.
Daarnaast beschikt het Gemeentearchief over een unieke collectie oorlogsaffiches. Ook deze zijn via de Digitale studiezaal te bekijken.
De expositie (On)Gezien: onbekend Weert in WO II is te zien van donderdag 2 mei tot en met zaterdag 4 januari 2025 in Bibliocenter aan de Wilhelminasingel 250 - 252 in Weert.
Het bezoek aan de expositie is gratis.
Kijk voor openingstijden op Bibliocenter Weert
Bibliocenter Weert heeft een uitgebreide collectie boeken over de Tweede Wereldoorlog. Naar aanleiding van deze expositie is een selectie gemaakt en is op de display ernaast beschikbaar.