Mini-expositie 'Alle Wichter van Wieërt'

- tot en met vrijdag 20 februari 2026 -

Wanneer was de eerste échte Wichteroptocht van vv De Rogsteakers: 1950 of 1951? Wanneer was de eerste échte Wichteroptocht van vv De Rogsteakers: 1950 of 1951?
Dat is vraag die de samenstellers van deze mini-expositie een flinke tijd heeft bezighouden.

poster expositie

De Rogsteakers vieren in 1950 het 2 maol 11 jarig jubileum. In dat jaar wordt Loek Creemers als de eerste Jeugdprins van de Rogsteakers uitgeroepen. Er is ook de kleine Raad van Elf. En dat weten we om dat die groep een ereprijs (voor de jeugd) krijgt na afloop van de ‘grote‘ optocht.

Het motto van hun wagen is overigens ‘Wie de jeugd heeft…’ van het buurtschap Molenpoort.
In die tijd was het gebruikelijk dat buurtschappen meededen aan de optocht. Later zijn het groepen mensen die zich aansluiten in vastelaovendjvereinigingen.

5 februari 1951

Op maandag 5 februari 1951 is de eerste echte Kinderoptocht (nu Wichteroptocht) die start op de Emmasingel.
In de loop der jaren is de Wichteroptocht vast onderdeel van de Wieërter vastelaovendj.

Opmerkelijk genoeg wordt in de publicaties ‘Wieërter vastelaovund-j vanaaf 1870’ niet en in het boekwerk ‘150 jaar stadsvastelaovendj in Weert’ nauwelijks aandacht aan de beginjaren besteed.

Gelukkig hebben de archivarissen van de vv De Rogsteakers toch een en ander gevonden. Daarnaast bezit het Gemeentearchief Weert meerdere foto’s met wichter in vastelaovendjkleding, waarvan de oudste gedateerd is uit 1919. 

We beperken ons in deze mini-expositie tot de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw.

De mini-expositie in de entreehal en op de eerste verdieping van Bibliocenter is gratis te bekijken tijdens de openingstijden van Bibliocenter. https://www.bibliocenter.nl/service/onze-vestigingen/vestiging.9316718.html/bibliotheek-weert/

Unne gooje vastelaovendj.